Opublikowano Dodaj komentarz

Jakie mięso dla psa i szczeniaka?

dieta barf dla psa

Właściwa dieta oraz sposób żywienia psa są niezwykle ważne dla jego prawidłowego rozwoju. Często jednak bywa tak, że właściciele nie do końca zdają sobie sprawę z tego, jaki pokarm będzie właściwy dla ich pupila. To, co łączy wszystkie psy to fakt, że są mięsożercami i to właśnie mięso powinno być podstawą ich diety. Co do tego nie ma żadnych wątpliwości, jednak jadłospis naszych czworonogów powinien być jak najbardziej urozmaicony.

Oznacza to, że należy mu podawać proporcjonalnie mięso, wypełniacze (na przykład ryż) oraz warzywa. To właśnie wtedy dieta psa będzie zbilansowana.

Kierując się tymi zasadami oraz wybierając najlepsze produkty, można śmiało przygotowywać posiłki dla psa samodzielnie. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że dostaje jedzenie najwyższej jakości.

Jakie mięso dla dorosłego psa?

Kiedy już zdecydujemy się na żywienie psa domowymi produktami, pojawia się pytanie, jakie mięso dla psa będzie najlepsze. Wiele zależy od tego, czy decydujemy się na dietę surową czy chcemy gotować pożywienie.

Jadłospis BARF (czyli podawanie psu surowizny) obejmuje większość rodzajów mięsa, czyli: drób, wołowinę, baraninę, króliki a nawet niektóre ryby bez gości. Wszystkie te nadają się do poddawania bez żadnej odróbki termicznej. Należy być szczególnie ostrożnym przy wieprzowinie lub dziczyźnie, ponieważ mogą zawierać pasożyty oraz wirusy groźne dla zwierząt.

W przypadku, gdy decydujemy się na gotowanie psom mięsa, dobrze sprawdzą się wszystkie te gatunki. Warto jednak pamiętać o tym, żeby nie stosować żadnych przypraw, gdyż niekorzystnie wpływają na układ trawienny psów.

Ile mięsa dla dorosłego psa?

Gdy zdecydujemy się na samodzielne karmienie psa, należy przestrzegać kilku zasad, żeby dieta była zbilansowana, a nasz pupil otrzymywał wszystkie potrzebne składniki odżywcze. To może rodzić pytanie, ile mięsa dla psa będzie najbardziej optymalną dawką.

Warto zaznaczyć, że zbilansowana dieta czworonoga to 80% mięsa i 20% produktów pochodzenia roślinnego.

Bardziej aktywne rasy będą zużywać więcej energii, w efekcie czego ich zapotrzebowanie będzie nieco większe. Dorosłe psy powinny być karmione dwa razy dziennie, a porcje powinny być takie same. Przyjmuje się, że zwierzak powinien dostawać pożywienie, które stanowi około 5% jego masy ciała. Oczywiście dla psów, które są nieustannie w ruchu będzie to nieco więcej niż dla kanapowców.

To, jakie mięso dla psa wybierzemy, zależy jedynie od nas, jednak warto pamiętać o tym, żeby różnicować gatunki. W ten sposób czworonóg będzie otrzymał wszystkie niezbędne aminokwasy do właściwego rozwoju. Bardzo ważne jest również, żeby podawać psu mięso z chrząstkami oraz tkankami, ponieważ będzie najbardziej wartościowe, a psiak będzie miał satysfakcję z jedzenia.

Oprócz mięsa w całości, warto codzienny jadłospis uzupełnić również o żołądki, podroby oraz kości, byle nie gotowane, ponieważ stają się bardziej kruche.

Jakie mięso dla szczeniaka?

Odpowiednie żywienie psa jest ważne już od pierwszych tygodni jego życia. Właśnie dlatego, gdy szczeniak przestanie pić mleko matki, należy wybrać jego sposób żywienia. Może to być, podobnie jak u dorosłych psów, dieta naturalna, czyli oparta głównie na samodzielnym komponowaniu posiłków, w których dominuje mięso. Często jest ono w formie surowej zgodnie z dietą BARF lub poddane obróbce termicznej.

Szczeniaki mogą jeść te same gatunki mięsa, co psy dorosłe, jednak należy pamiętać o tym, że ich zęby nie są na tyle mocne, żeby pogryźć dokładnie twarde chrząstki czy kości. Właśnie dlatego na pierwszym etapie życia można wszystkie te elementy mielić razem i w takiej formie podawać szczeniakowi.

Ile mięsa dla szczeniaka?

Młode psy jedzą znacznie częściej niż dorosłe. Dzienna dawka pożywienia powinna stanowić około 3% ich aktualnej wagi, jednak warto skonsultować to również ze specjalistą, który dobierze właściwe proporcje, uwzględniając rasę psa oraz jego temperament. To, ile mięsa dla szczeniaka będzie najbardziej odpowiednie zależy także od jego etapu rozwoju oraz dziennej dawki ruchu.

Właśnie dlatego należy obserwować swojego psa, a przede wszystkim dopasowywać sposób żywienia do jego potrzeb.

Wysokiej jakości mięso, zbilansowana dieta oraz różnorodność pokarmu to gwarancja tego, że zarówno dorosły pies, jak i szczeniak będą zdrowe i szczęśliwe.

Dodaj komentarz