Opublikowano:

BARF? Co to takiego?

Gotowa karma ze sklepu czy samodzielne gotowanie w domu?

Mokra czy sucha karma?

Jaka dawka będzie najbardziej odpowiednia?

Jakich składników odżywczych potrzebuje pies?

Takie pytania bardzo często zadają sobie właściciele czworonogów. I słusznie, bo decyzja o tym, jaki sposób żywienia wybrać powinna być dobrze przemyślana. Zbilansowana dieta ma bowiem ogromne znaczenie dla zdrowia oraz prawidłowego rozwoju pupila.

Coraz więcej opiekunów decyduje się na dietę BARF, która dla niektórych może wydawać się nieco kontrowersyjna. Jej zwolennicy wskazują jednak na szereg korzyści, które wynikają właśnie z takiej metody żywienia.

Jak ważna jest odpowiednia dieta psa oraz czym jest BARF dla psa – o tym więcej w naszym artykule.

BARF – co to jest?

Jeśli widzisz skrót BARF pierwszy raz, jest to bez wątpienia wpis dla Ciebie. Jeśli wiesz już co BARF oznacza dla Twojego psa, możesz pominąć te informacje, jakkolwiek być może każdy znajdzie tu coś interesującego dla siebie.

Skrót BARF rozwijany jest dwojako. Raz jako Biologically Appropriate Raw Food, czyli biologicznie odpowiednia surowa karma lub też mniej naukowo jako Bones And Raw Food, a więc po prostu jako kości i surowe jedzenie. Skrót ten więc mówi nam, że jest to pokarm dostosowany do potrzeb życiowych naszych podopiecznych, idealnie zgodny z ich systemem przemiany materii.

Psy – urodzeni mięsożercy

Sucha oraz mokra karma – to najczęściej wybierany sposób żywienia. Bez wątpliwości, jest to prosty sposób na ułożenie diety swojego zwierzaka. Jednak czy najbardziej właściwy? Gotowe mieszanki dostępne na sklepowych półkach nie zawsze mają najwyższej jakości skład, co może przyczynić się do problemów ze zdrowiem u psów. Wszystko przez to, że zawierają duże ilości różnego rodzaju wypełniaczy, w tym zbóż, a także barwniki i aromaty.

Warto jednak pamiętać, że lata ewolucji nie zmieniły psich upodobań i oznacza to, że pozostają one mięsożercami. To właśnie dlatego mięso powinno stanowić główny składnik codziennego jadłospisu naszych czworonogów. Dalecy kuzyni naszych domowych pupili wciąż przecież jedzą to, na co zapolują. I to zapoczątkowało pojawienie się diety BARF, która zyskała szybko wielu zwolenników.

Dieta Barf polega na podawaniu psom surowego mięsa, podrobów i kości, uzupełnionych o warzywa. Tego rodzaju składniki mają, jak najdokładniej odzwierciedlać posiłek, który czworonogi jadłyby w naturalnych środowisku, podobnie jak ich krewni – wilki. Oznacza to, że pies jest biologicznie przystosowany do tego, żeby żywić się głównie mięsem. I to ono powinno stanowić główny składnik codziennego jadłospisu, który należy uzupełniać o pozostałe witaminy oraz minerały.

Dlaczego tak?

Historia ewolucyjna psów jest bardzo długa tak jak zdecydowanej większości organizmów żyjących na tym świecie. Zanim pies został udomowiony około 15 tysięcy lat temu, żył ponad 100 tysięcy lat dziko, codziennie przemierzając duże przestrzenie w poszukiwaniu pokarmu. Jak można się domyślić, była to inna zwierzyna, czy to żywa, czy też w postaci padliny, ale też i niektóre rośliny pełniące funkcje inne niż odżywcze.

Ewolucja toczy się na tyle powoli, że nasze psy nie przestały być drapieżnikami łaknącymi tego, co od dziesiątek tysięcy lat było im dostępne w środowisku naturalnym.

Aż do lat trzydziestych ubiegłego wieku psy, jak i wiele innych zwierząt domowych, karmionych było surowymi składnikami, łatwo dostępnymi dla posiadaczy farm czy innych typów gospodarstw wiejskich, gdzie żyła zdecydowana większość psów domowych. Dopiero upowszechnianie się psów wśród właścicieli, którzy żyli w miastach, wytworzyło potrzebę pojawienia się karmy, która jest łatwiejsza do transportu i przechowywania, co nie umknęło licznym producentom żywności na świecie. Rozpoczęła się wtedy era tzw. karmy przemysłowej.

Dieta Barf dla psa może wzbudzać kontrowersje, jednak jeśli postępuje się zgodnie z zasadami żywienia, to może mieć ona wiele korzyści dla zdrowia oraz kondycji czworonoga. Wbrew pozorom podawanie surowizny może być znacznie bezpieczniejsze niż korzystanie z gotowych mieszanek dostępnych w sklepach.

Dietę BARF szczegółowo opisał lekarz weterynarii Ian Billinghurst, który twierdził, że lata ewolucji nie zmieniły sposobu żywienia psów i właśnie dlatego najbardziej optymalne jest podawanie im surowego mięsa. Zbliżony sposób żywienia psów, według diety BARF, powinien odpowiadać temu, co zwierzę jadłoby w warunkach naturalnych. Naśladuje się to, w jaki sposób żywią się wilki i na tej podstawie komponuje się jadłospis dla naszych domowych pupili.

BARF – jaka karma dla psa?

To, co jest najważniejsze w żywieniu każdego psa, to przede wszystkim wybieranie pożywienia wysokiej jakości. Karmy z dużą zawartością zbóż, konserwantów, barwników oraz aromatów mogą negatywnie wpływać na zdrowie czworonoga. W efekcie może skutkować to częstymi wizytami u weterynarza oraz kosztownym leczeniem. Właśnie dlatego tak ważne jest zapobieganie różnym schorzeniom, a jednym ze skuteczniejszych sposobów jest właściwie zbilansowana dieta.

Duża dostępność karm na sklepowych półkach może powodować trudności w wyborze tych najbardziej właściwych. Suche lub mokre pożywienie są jednymi z najbardziej powszechnych, stosowanych przez właścicieli rozwiązań.

Jednak, jeśli chcemy, żeby dieta dla psa była odpowiednio zbilansowana i dostarczała niezbędnych składników odżywczych, należy wybierać produkty najwyższej jakości. Dlatego tak ważne jest czytanie etykiet, ponieważ skład niektórych psich karm może rozczarować każdego, kto chce dla swojego pupila tego, co najlepsze.

Mimo iż wiele obecnych na rynku handlowym karm dla psów jest oznaczanych jako “kompletne i zbilansowane”, to najczęściej jest to po prostu nadużycie, wynikające z niezrozumienia co naprawdę potrzebują nasi pupile. Produkcja, transport i przechowywanie surowego mięsa jest bowiem trudniejsze, niż pokarmu przetworzonego i zakonserwowanego w puszkach i suchych granulatach. Dla wielkich koncernów BARF to synonim utrudnień, na jaki te korporacje nie są gotowe. Dlatego, BARF to obecnie w przeważającej większości domena niewielkich dostawców, takich jak naszej firmy BESTIES FOODS.

Pełnowartościowy posiłek dla Twojego czworonoga

Alternatywą dla stosowanych dotąd karm jest właśnie dieta BARF dla psa, czyli surowe mięso, podroby oraz kości, jako główne składniki codziennego jadłospisu. To najprostszy sposób, żeby kontrolować to, co rzeczywiście zjada nasz pies. W ramach tej metody żywienia czworonóg dostaje różnego rodzaju gatunki mięsa, takie jak chociażby: drób, wołowina czy baranina. Ostrożniej należy postępować z wieprzowiną lub dziczyzną (głównie mięsem dzika), ponieważ bardzo często występują w nich różnego rodzaju wirusy, które powodują groźne dla zwierząt choroby.

To, co najważniejsze w diecie BARF, to przede wszystkim wybór sprawdzonego producenta oraz dostawcy karmy. Dzięki temu mięso zostaje odpowiednio wyselekcjonowane oraz zmielone z myślą o czworonogach. Warto jednak pamiętać o tym, żeby komponowane posiłki były jak najbardziej różnorodne. Dieta dla psa powinna być bowiem bogata w mięso, jednak należy uzupełniać ją również o inne składniki, takie jak warzywa czy owoce. Każdy z nich dostarcza bowiem psu innych składników oraz minerałów, które są niezbędne do jego prawidłowego rozwoju.

Dieta BARF dla dorosłego psa

Dieta BARF może zostać wprowadzona na każdym etapie życia czworonoga. Nie ma znaczenia wiek, rasa oraz sposób życia, ponieważ wszystkie mają te same uwarunkowania genetyczne. Nawet, jeśli pupil nie był karmiony surowym mięsem od okresu szczenięcego, to z powodzeniem można mu zacząć je podawać w każdej chwili.

Przechodzenie na sposób żywienia BARF wymaga jednak odpowiedniego przygotowania. BARF, jako dieta dla psa, ma wielu zwolenników i przynosi wiele korzyści dla zdrowia naszych pupili.

Jeśli czworonóg do tej pory jadł wyłącznie sklepową karmę, to można go bez problemu przestawić na naturalny sposób żywienia. Można to zrobić na 3 sposoby:

  • „przez żołądki” – to najczęściej stosowana metoda, która zakłada, że odstawia się gotowa mieszankę karmy i rozpoczyna dietę BARF od podawania zmielonych żołądków wołowych lub baranich. Pierwszy etap trwa do kilku dni, po których można podawać już inne części mięsa,
  • „z dnia na dzień” – oznacza to, że zostaje pominięty etap podawania psu jedynie żołądków, ponieważ zwierzę od razu przechodzi na pokarm surowy. Ten sposób może powodować lekkie dolegliwości układu pokarmowego, który musi przystosować się do trawienia nowego rodzaju pożywienia. Dobrze jest jednak, żeby na początku unikać podawania kości, a rozpocząć od różnego rodzaju gatunków mięs,
  • „powolna zmiana” – to najdłuższy sposób przestawiania psa na dietę BARF, który zakłada, że przejście odbywa się stopniowo. Może oznaczać, że początkowo czworonóg będzie dostawał naprzemiennie karmę suchą, mokrą i surowe produkty. Z czasem surowe mięso całkowicie zastępuje gotowe mieszanki. Wbrew pozorom nie jest to polecana metoda ze względu na odmienne procesy trawienne, które są wykorzystywane do przetworzenia tych typów pożywienia.

Kanapowiec, sportowiec czy ciężarna suka – wszystkie dorosły psy mogą bez przeszkód, jeśli tylko nie są alergikami, spożywać surowe mięso. W takiej sytuacji różnić się będzie jedynie dawkowanie pożywienia, które trzeba dostosować do potrzeb naszego pupila.

Dieta BARF dla szczeniaka

Wielu opiekunów może zastanawiać się nad tym, czy dieta BARF będzie odpowiednia także dla młodych psów. Warto pamiętać jednak o tym, że jest to najbardziej optymalny sposób żywienia, który nawiązuje do naturalnego sposobu odżywiania czworonogów. Oznacza to, że również szczeniak jest biologicznie przystosowany do tego, żeby właściwie trawić surowe mięso.

Dieta szczeniaka powinna być jednak nieco bardziej restrykcyjna, szczególnie jeśli chodzi o dostarczanie niezbędnych minerałów oraz składników odżywczych. Wynika to z tego, że potrzebuje on zróżnicowanego pożywienia, żeby właściwie się rozwijać. Właściciele jednak są zgodni, że dieta BARF dla szczeniaka jest bardzo dobrym rozwiązaniem, przynoszącym wiele korzyści. Warto jednak przestrzegać kilku zasad:

  • nie należy mieszać gotowych mieszanek karm z surowym mięsem. Jeśli już zdecydujemy się na dietę BARF, to zrezygnujemy z innego pożywienia, ponieważ wymaga ono innego PH w jelitach do strawienia,
  • na pierwszym etapie żywienia warto podawać białko z jednego rodzaju drobiu, na przykład indyka. Jeśli u szczeniaka nie wystąpią dolegliwości alergicznie, śmiało można wprowadzać inne gatunki,
  • równowaga i różnorodność w żywieniu. Każdy gatunek mięsa dostarcza szczeniakowi innych składników odżywczych ze względu na swój skład. Właśnie dlatego trzeba pamiętać, żeby różnicować dietę psiaka, wprowadzając różne gatunki mięs oraz produktów spożywczych. W pierwszych tygodniach życia można nieco ograniczyć podroby, dopóki układ trawienny nie rozwinie się całkowicie.

Zarówno w naturalnym żywieniu, jak i w przypadku stosowania gotowych mieszanek, warto podawać szczeniakom dodatkowe suplementy, które pozwolą im prawidłowo rozwijać się i dorastać.

Dieta BARF – co dokładnie i ile należy podawać psu?

Dieta dla psa BARF, chociaż posiada wiele zalet, to jednak musi być stosowana zgodnie z zasadami. Tylko dzięki temu będzie ona przynosiła zamierzone rezultaty. Podstawą diety jest mięso z kością, które powinno stanowić połowę codziennego jadłospisu.

Dieta BARF zakłada różnorodność, więc psu należy podawać różne gatunki mięsa. Może to być drób, wołowina, królik czy jagnięcina. Mięso dostarcza pełnowartościowego białka, tłuszczy oraz mikro i makroelementów.

Z kolei kości dostarczają czworonogom wapnia, jednak psom należy podawać kości z przylegającym mięsem, bez wcześniej obróbki termicznej.

Dieta BARF w jadłospisie uwzględnia także podroby zwierzęce. Wątroby, serca czy żołądki zawierają pełnowartościowe białka, kwasy tłuszczowe, minerały i witaminy, które powinny stanowić około 10% diety zwierzaka.

Dieta psa oparta na metodzie BARF dopuszcza również podawanie warzyw i owoców, chociaż nie są one niezbędne. Dostarczają jednak cennego błonnika, który ich krewni wilki przyjmują chociażby podjadając trawę. W diecie BARF występują takie dodatki jak nabiał, jaja czy oleje, które mogą uzupełniać niedobory niektórych składników.

To, co najważniejsze to fakt, że dieta dla psa BARF całkowicie eliminuje przetworzone produkty oraz spożycie węglowodanów.

Dieta BARF – dawkowanie

Tym, co może budzić wątpliwość jest ilość jedzenia, którą należy podawać psu. Odpowiednio dobrane dawkowanie pozwala zaspokoić wszelkie potrzeby psa na składniki odżywcze oraz energię. Oczywiście należy wziąć pod uwagę także wagę pupila, rasę oraz sposób życia. Psy aktywne będą potrzebowały nieco więcej jedzenia niż typowe kanapowce.

Dzienna ilość pożywienia powinna wynosić pomiędzy 2% a 4% wagi dorosłego psa. Oczywiście jest to orientacyjna dawka, ponieważ każde zwierzę jest inne. Takie wyliczenia dają jednak punkt odniesienia, do którego należy się stosować.

W przypadku szczeniaków warto skonsultować dawkowanie ze specjalistą, ponieważ w okresie wzrostu potrzebuje on dostarczać organizmowi określonych składników odżywczych.

Obecnie można kupić gotowe już karmy, które są zgodne z metodą BARF. Oznacza to, że mięso jest wyselekcjonowane w taki sposób, żeby było odpowiednie do podawania psom. Karma dla psa BARF przygotowana jest w porcjach, dzięki czemu łatwo jest podawać ją zgodnie z dzienną dawką pupila.

Koszty w związku z wprowadzeniem dla pupila diety BARF wcale nie są wyższe niż kupowanie gotowych mieszanek ze sklepu. Wybierając jednak tę metodę żywienia mamy pewność, że żywimy psa zgodnie z jego biologicznymi uwarunkowaniami, a przede wszystkim, że nie dostarczamy mu żadnych konserwantów ani chemii. Co więcej, dieta ta jest łatwo przyswajalna przez czworonogi a właściciele psów, którzy odżywiają swoje psy zgodnie z metodą BARF, są zgodni, że pozytywnie wpływa to na stan zdrowia i kondycję ich pupili.

MT Besties Foods
fot. Joanna Hofft


Jest jeszcze jeden powód, dlaczego zajmujemy się karmą typu BARF. Jestem hodowcą psów rasy azawakh, czyli chartów afrykańskich, psów absolutnie wyjątkowych i bardzo wymagających. Pochodzą one ze starożytności, gdy zostały wyhodowane jako psy towarzyszące plemionom koczowniczym w Afryce północnej. Od zawsze, gdy towarzyszyły ludziom, broniły ich przed pustynnymi niebezpieczeństwami, polowały i żywiły się tym, co zdobędą w swoim środowisku naturalnym. Moje psy potrzebują więc rzeczywiście zbilansowanej surowej karmy, takiej, jaką mają od wieków w swoich rodzinnych stronach i stanowi ona bardzo istotny element ich diety, ale o tym już wkrótce w innych moich wpisach 🙂

Tymczasem zapraszam do zapoznania się z ofertą moich mieszanek karmy BARF w naszym sklepie. ->TUTAJ.