Opublikowano:

BARF? Co to takiego?

Jeśli widzisz skrót BARF pierwszy raz, jest to bez wątpienia wpis dla Ciebie. Jeśli wiesz już co BARF oznacza dla Twojego psa, możesz pominąć te informacje, jakkolwiek być może każdy znajdzie tu coś interesującego dla siebie.

Skrót BARF rozwijany jest dwojako. Raz jako Biologically Appropriate Raw Food, czyli biologicznie odpowiednia surowa karma lub też mniej naukowo jako Bones And Raw Food, a więc po prostu jako kości i surowe jedzenie. Skrót ten więc mówi nam, że jest to pokarm dostosowany do potrzeb życiowych naszych podopiecznych, idealnie zgodny z ich systemem przemiany materii.

Dlaczego tak? Historia ewolucyjna psów jest bardzo długa tak jak zdecydowanej większości organizmów żyjących na tym świecie. Zanim pies został udomowiony około 15 tysięcy lat temu, żył ponad 100 tysięcy lat dziko, codziennie przemierzając duże przestrzenie w poszukiwaniu pokarmu. Jak można się domyślić, była to inna zwierzyna, czy to żywa, czy też w postaci padliny, ale też i niektóre rośliny pełniące funkcje inne niż odżywcze.

Ewolucja toczy się na tyle powoli, że nasze psy nie przestały być drapieżnikami łaknącymi tego, co od dziesiątek tysięcy lat było im dostępne w środowisku naturalnym.

Aż do lat trzydziestych ubiegłego wieku psy, jak i wiele innych zwierząt domowych, karmionych było surowymi składnikami, łatwo dostępnymi dla posiadaczy farm czy innych typów gospodarstw wiejskich, gdzie żyła zdecydowana większość psów domowych. Dopiero upowszechnianie się psów wśród właścicieli, którzy żyli w miastach, wytworzyło potrzebę pojawienia się karmy, która jest łatwiejsza do transportu i przechowywania, co nie umknęło licznym producentom żywności na świecie. Rozpoczęła się wtedy era tzw. karmy przemysłowej.

Mimo iż wiele obecnych na rynku handlowym karm dla psów jest oznaczanych jako “kompletne i zbilansowane”, to najczęściej jest to po prostu nadużycie, wynikające z niezrozumienia co naprawdę potrzebują nasi pupile. Produkcja, transport i przechowywanie surowego mięsa jest bowiem trudniejsze, niż pokarmu przetworzonego i zakonserwowanego w puszkach i suchych granulatach. Dla wielkich koncernów BARF to synonim utrudnień, na jaki te korporacje nie są gotowe. Dlatego, BARF to obecnie w przeważającej większości domena niewielkich dostawców, takich jak BESTIES FOODS, którzy podejmują trud jej wytworzenia i dostarczenia jej do Was.

fot. Joanna Hofft


Jest jeszcze jeden powód, dlaczego zajmujemy się karmą typu BARF. Jestem hodowcą psów rasy azawakh, czyli chartów afrykańskich, psów absolutnie wyjątkowych i bardzo wymagających. Pochodzą one ze starożytności, gdy zostały wyhodowane jako psy towarzyszące plemionom koczowniczym w Afryce północnej. Od zawsze, gdy towarzyszyły ludziom, broniły ich przed pustynnymi niebezpieczeństwami, polowały i żywiły się tym, co zdobędą w swoim środowisku naturalnym. Moje psy potrzebują więc rzeczywiście zbilansowanej surowej karmy, takiej, jaką mają od wieków w swoich rodzinnych stronach i stanowi ona bardzo istotny element ich diety, ale o tym już wkrótce w innych moich wpisach 🙂

Tymczasem zapraszam do zapoznania się z ofertą moich mieszanek karmy BARF w naszym sklepie. ->TUTAJ.

Jeden komentarz do: „BARF? Co to takiego?

Możliwość komentowania jest wyłączona.