Opublikowano

Dieta BARF dla psa — co warto wiedzieć?

Sposób żywienia ma ogromne znaczenie dla zdrowia i samopoczucia zwierzęcia. Model żywienia, który cieszy się coraz to większym zainteresowaniem wśród opiekunów psów — to dieta BARF. Skrót ten wywodzi się z języka angielskiego — Biologically Approved Raw Food. Co warto wiedzieć o takim sposobie żywienia?

Jakie składniki zawiera dieta BARF?

Karmienie psa dietą BARF zakłada podawanie zwierzęciu wyłącznie naturalnych składników, które nie są przetworzone, ani nie zawierają żadnych zbędnych dodatków. Posiłki ułożone zgodnie z tym modelem żywienia nie zawierają kaszy, ryżu, makaronu, czy innych zbóż. Ogólnie przyjęte proporcje w tego typu posiłkach prezentują się następująco:

  • 50% mięsa,
  • 20% podrobów,
  • 10% kości,
  • 10% warzyw,
  • 5% owoców,
  • 5% suplementów.

W żywieniu tym można stosować tak naprawdę każdy gatunek mięsa, z wyjątkiem dzika i niektórych ryb. Mile widziana jest m.in. karma BARF z kaczką, gęsią, kurczakiem, czy indykiem. Wołowina dla psa także zawiera wiele cennych składników!

Mity na temat diety BARF

Wraz ze zwiększeniem świadomości na temat karmienia psów dietą BARF, powstało także sporo szkodliwych mitów. Jednym z nich jest ryzyko przebiałczenia. Wielokrotnie mogliśmy się spotkać z taką opinią, w końcu mięso posiada wysoką zawartość białka. Warto jednak wiedzieć, że dieta BARF wcale nie jest wysokobiałkowa. Odpowiednio zbilansowane posiłki, z dodatkiem warzyw, owoców i suplementów, wcale nie będą wiązały się ze zbyt dużą podażą tego składnika.

Kolejnym mitem, również związanym z białkiem jest stwierdzenie, że BARF obciąża nerki. Tak naprawdę każda dieta z dużą ilością białka zwierzęcego jest obciążeniem dla nerek, jednak ponownie — dieta BARF taką nie jest, a przynajmniej ta odpowiednio zbilansowana.

Mitem jest również stwierdzenie, że psy nie powinny jeść kości. Jeśli są one surowe i otoczone ścięgnami, więzadłami, czy mięśniami — nie stanowią żadnego zagrożenia dla psów. Dotyczy to również kości mielonych, czy też kruszonych. Ich obecność w diecie psa niesie za sobą wiele korzyści zdrowotnych, należy jednak pamiętać o odpowiednich proporcjach. Kości powinny stanowić 10% diety. Wspomniane mity to najpopularniejsze, które krążą wśród opiekunów psów. Jest ich niestety znacznie więcej. Z tego też względu należy bazować na rzetelnych źródłach i informacjach, a nie powielanych bezmyślnie zdaniach. Wówczas Twoje zwierzę będzie cieszyło się sprawnością i dobrym samopoczuciem przez długi czas!