Opublikowano

Dieta BARF dla szczeniaka

BARF dla szczeniaka

Szczeniak a dieta BARF — co musisz wiedzieć?

Młode psy wymagają sporo uwagi i troski! Są pełne energii i rozwijają się, zatem ich odpowiednie żywienie jest niezwykle ważne. Coraz większym zainteresowaniem cieszy się BARF, nie tylko wśród dorosłych już psów, ale również i szczeniaków. Jak karmić młodego psa dietą BARF? Na co należy zwracać szczególną uwagę?

Szczeniak na diecie BARF — wielkość i ilość posiłków

Dieta BARF dla szczeniaka to dobry pomysł. Może nieść za sobą szereg korzyści, jednak pod warunkiem, że będziesz trzymać się podstawowych zasad. Pierwsza z nich dotyczy ilości posiłków. Szczeniak powinien spożywać trzy, niewielkie posiłki każdego dnia, dopóki nie osiągnie dorosłości. Zasada ta dotyczy nie tylko diety BARF, ale każdego sposobu żywienia zwierzęcia. Będzie to mieć szczególne znaczenie dla szczeniąt małych ras, które mogą nabawić się hipoglikemii, jeśli będą otrzymywać np. jeden posiłek dziennie.

Poniżej przedstawiamy ilości jedzenia, jakie pies powinien spożywać w ciągu doby w zależności od wieku. Są one jednak orientacyjne, a dokładna ilość może być uzależniona od stanu zdrowia psa i tempa rozwoju.

  • od 1 do 3 miesiąca życia — wielkość dziennej porcji odpowiada 8% wagi psa,
  • od 3 do 6 miesiąca życia — wielkość dziennej porcji odpowiada 7% wagi psa,
  • od 6 do 9 miesiąca życia — wielkość dziennej porcji odpowiada 5% wagi psa,
  • od 9 do 12 miesiąca życia — wielkość dziennej porcji odpowiada 4% wagi psa.

Jakie mięso wprowadzić szczeniakowi jako pierwsze?

Wprowadzenie pierwszego mięsa szczeniakowi może (choć nie musi) wiązać się z rewolucjami żołądkowymi, zwłaszcza jeśli pies w schronisku/hodowli był karmiony wyłącznie karmą. Dieta BARF dla szczeniaka powinna być wprowadzana stopniowo. Warto więc zacząć od jednego źródła białka — może to być np. indyk lub kurczak albo cielęcina. Jeśli nie pojawią się żadne niepokojące objawy, można śmiało wprowadzać nowe źródła białka, ale lepiej tego nie robić częściej niż raz na tydzień. Z kolei w przypadku biegunek należy przyzwyczajać psa do danego mięsa tak długo, aż objawy ustąpią. Przy okazji warto zrobić również badania, które wykluczą ewentualne nietolerancje czy alergie.

Nierzadko stosowaną praktyką jest łączenie mięsa z suchą karmą. To nie jest dobry pomysł — wówczas mięso będzie dłużej tkwiło w przewodzie pokarmowym zwierzęcia i nie wyniknie z tego nic dobrego. Jeśli dieta BARF dla szczeniaka budzi jakiekolwiek wątpliwości, dobrym pomysłem może okazać się skonsultowanie tej kwestii ze zwierzęcym dietetykiem.

Ofertę kurczaka dla psa znajdziecie tutaj:

https://bestiesfoods.com/kategoria-produktu/kurczak-dla-psa/