Jeszcze kilka lat temu BARF uznawany był za dość nietypową, wręcz egzotyczną metodę żywieniową. Obecnie coraz więcej opiekunów psów decyduje się właśnie na to rozwiązanie, a jednym z powodów jest brak konserwantów czy sztucznych barwników w diecie. Chcesz dowiedzieć się nieco więcej o tym sposobie żywienia? Przeczytaj artykuł!
Na czym polega dieta BARF?
BARF to skrót od angielskiego wyrażenia Biologically Appropriate Raw Food. Po polsku oznacza to biologicznie dopasowaną surową dietę. To jedna z metod żywienia stosowanych u psów. Dieta BARF składa się:
- w 60% z ryb oraz surowego mięsa z chrząstkami i kośćmi,
- w 15% z surowych warzyw,
- w 10% z surowych podrobów,
- w 10% z dodatków, takich jak oleje czy jaja,
- w 5% z surowych owoców.
BARF dla psa całkowicie wyklucza obróbkę cieplną i wszelkiego rodzaju zboża. Stanowi najbardziej naturalny sposób żywienia psów, pozbawiony konserwantów czy też barwników — a to jego zdecydowanie największa zaleta.
Czy dieta BARF wymaga suplementacji?
Suplementacja w diecie BARF dla psa jest niezbędna. Wynika to m.in. z tego, iż gotowe mięso czy też podroby podlegają procesom oczyszczania, w taki sposób, by nadawały się do spożywania przez ludzi. Są więc pozbawione wielu składników, które pies dostarczyłby organizmowi w naturze, spożywając swoje ofiary — inne zwierzęta. BARF dieta dla psa powinna zostać uzupełniona przede wszystkim o wysokiej jakości źródło kwasów nienasyconych omega 3, czyli np. olej z łososia, a także algi morskie, drożdże browarnicze oraz hemoglobinę z osoczem.
W zależności od indywidualnych potrzeb zwierzęcia BARF jedzenie dla psa może zostać również wzbogacone o żurawinę, taurynę, dziką różę czy l-karnitynę. Przed wprowadzeniem tego typu diety zaleca się wykonanie podstawowych badań. Sposób żywienia może się różnić, jeśli pies cierpi na jakąś chorobę lub niedobór któregoś ze składników odżywczych. Jadłospis więc ustalany jest indywidualnie, tak, by pokrył wszelkie potrzeby żywieniowe zwierzęcia.