BARF dla psa — czy kości są bezpieczne?
Dieta BARF dla psa to popularny model żywienia. Składa się m.in. z surowego mięsa oraz niewielkiej ilości warzyw i owoców. W diecie tej nie brakuje również kości, a to z kolei wzbudza wiele wątpliwości wśród opiekunów psa. Czy kości są bezpieczne i mogą być obgryzane przez psy? Czy nie stanowią żadnego zagrożenia? Odpowiedzi znajdziesz w artykule!
Czy pies może jeść kości?
Czy dieta BARF dla psa rzeczywiście powinna składać się z kości? Tak naprawdę psy zostały stworzone do tego, by pobierać pokarm pochodzenia zwierzęcego. Ciała upolowanych ofiar zawierają przecież nie tylko mięso, ale i kości, czy chrząstki. Mniejsze zdobycze często zjadane są w całości nawet z sierścią i piórami. Potrzeby pokarmowe psów nie zmieniły się, a z kości zwierzęta świetnie sobie radzą.
W pysku psa znajdują się nawet zęby, zwane łamaczami, które są wyspecjalizowane w łamaniu kości. Oczywiście nie oznacza to, że pies może otrzymywać dowolną ilość kości, w dowolnej formie. Należy trzymać się kilku zasad, aby ich podawanie było bezpieczne i nie wiązało się z żadnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Kości mogą więc stanowić element codziennej diety czworonogów. Niżej wymieniamy najbezpieczniejsze rodzaje kości dla poszczególnych ras.
Jakie kości podawać psu?
Należy pamiętać, że nie każda kość będzie odpowiednia dla każdego psa. Dla małych psów warto wybierać udka, skrzydełka lub szyje drobiowe — są najbezpieczniejsze. Dla dużych psów z kolei najlepsze będą mostki oraz żeberka cielęce i jagnięce. Kości powinny być surowe i obtoczone mięsem. Zwierzę będzie mogło je sobie swobodnie obgryzać. Dieta BARF dla psa nie powinna z kolei składać się z kości ugotowanych lub upieczonych — podawanie ich w takiej formie jest ryzykowne.
Najlepiej zrezygnować z kości wołowych i wieprzowych — są twarde i bardzo zmineralizowane, przez co mogą powodować uszkodzenia zębów. Jesli wołowina to mielona i z minimalna ilościa kości. Kości cielęce i jagnięce, jak już wyżej wspomniano — mogą stanowić elementy diety BARF dla psa rasy olbrzymiej lub dużej. Kości z kurczaka są zdecydowanie najbezpieczniejsze. Posiadają miękką, elastyczną strukturę i są niewielkich rozmiarów. Jeśli pies cierpi na alergię na kurczaka, dobrą alternatywą będzie indyk lub królik.
Warto przy tym zaznaczyć, że biegunki występujące po podaniu kości najczęściej nie są spowodowane samymi kośćmi, a właśnie wspomnianą wcześniej alergią. Wówczas należy wybrać się do weterynarza i/lub zwierzęcego dietetyka i nie stawiać samodzielnych diagnoz, które mogą być szkodliwe.
Naszą ofertę znajdziecie tutaj:
https://bestiesfoods.com/kategoria-produktu/wolowina-dla-psa/